05.10.2019 Час читання: 2 хвилин

Намає часу на написання дипломної роботи?

Довір це кандидату наук!

Дізнатись ціну

Зміст

  1. Що таке реферат?
  2. Структура реферату
  3. Оформлення реферату
  4. Рівень унікальності реферату

 

Слово «реферат» схоже за звучанням з «реверанс», чи не так? Знаходячи паралелі, відзначимо дивовижну закономірність: адже реферат і справді є таким собі реверансом вченим і їх наукових досягнень. Розглянемо питання як написати реферат самостійно більш детально.

 

Що таке реферат?

 

Реферат за етимологією означає «доповідь». Для того, щоб «доповісти» будь-що, потрібно спочатку як слід вивчити питання: що про цю проблему писали інші. У спорі народжується істина, і реферат – поле для такого «спору»: ми висловлюємо різні, іноді протилежні, точки зору на ту чи іншу проблему, коротко їх узагальнюємо і приходимо до якихось результатів. Вони не остаточні (бо ми не істина в останній інстанції), але істотні саме як узагальнення.

 

Хорошим тоном вважається починати аналіз в рефераті з найбільш авторитетних корифеїв науки, навіть якщо вони околотемні. Чи не аналізуємо авторів за алфавітом!

 

Під час навчання писати реферати дуже корисно. Це хороший спосіб тренування навичок аналізу: вміння знайти і проаналізувати деяку кількість джерел стане в нагоді, наприклад, в написанні майбутньої магістерської (де джерел вже не десяток, а як мінімум сотня).

 

У рефераті важливо мінімізувати (але не прибрати зовсім!) Власну думку: заохочується точний виклад основної інформації без спотворень і суб’єктивних оцінок. У тексті реферату викладаються основні тези аналізованих робіт і наводяться аргументи «за» і «проти». При написанні реферату зручно користуватися набором словесних шаблонів: типологізованих мовних зворотів. З одного боку, це прояв наукової етики, а з іншого – закріплення досвіду профільної комунікації.

 

Як написати реферат

 

Реферат може бути виконаний як виклад змісту однієї наукової роботи або книги. Таким чином, огляд літературних та інших джерел зі скромним аналізом (і частиною власної думки) – це і є реферат. А як написати реферат розберемо нижче. Складно? Можете оформити замовлення на реферат у компанії “Наука Сервіс” і не вникати у подробиці.

В рефераті потрібно якомога повніше показати, що ми розбираємося в темі (принаймні, постаратися створити таке враження). Чим більше гучних прізвищ в бібліографії, тим краще!

 

Структура реферату

 

Виходячи з виду реферату, структура може відрізнятись, але не суттєво. Будь-який реферат повинен включати у себе:

 

  • титульну сторінку;
  • план (якщо ми не вказуємо конкретні сторінки) або зміст (передбачено зазначення сторінок);
  • вступ до роботи (обгрунтовуємо актуальність і вказуємо мету, на 1-2 сторінки);
  • основна частина (що включає розділи і параграфи, в разі потреби);
  • висновки (коротке резюме викладеного на 2-3 сторінки);
  • список джерел (зазвичай не менше 10-ти).

 

До реферату можуть додаватися додатки (великі малюнки і таблиці, які не поміщаються на одну сторінку, а також ілюстрації), проте найчастіше цей розділ не фігурує в роботі.

 

Оскільки основна суть реферату – аналіз джерел, важливо зробити акцент на великій кількості посилань і виносок: чим їх більше, тим більш значуща ваша реферативна робота. При цьому бажано не дублювати виноски, посилаючись по десять раз поспіль на одне джерело.

 

Приклад оформлення титульної сторінки реферату:

Титулка реферата

 

Отже, структура реферату проста і ясна. Звернемося до обкладинки нашого реферату – оформлення, і як його правильно піднести.

У рефераті ми повинні здійснити оцінку проблеми, і зробити це через зіставлення різних точок зору. Це можна реалізувати наочно, прямо в тексті, виділяючи по одному абзацу на кожного учасника і підкреслюючи курсивом його прізвище

Оформлення реферату

 

«Золотий» стандарт оформлення включає в себе текст обсягом близько 15 сторінок, структурований за шаблоном (який ми описали вище), з застосованим єдиним стилем: шрифт Times New Roman, інтервал 1,5, кегль 14. Заголовки допускається виділяти напівжирним або курсивом.

 

Реферат не потрібно надмірно «розмальовувати», виводити вензелі на форзацах, цитувати Ніцше в передмові і форматувати шрифтом Comic Sans. Чим суворіше буде виглядати ваша робота, тим серйозніше до неї поставляться.

 

Ключовий момент в оформленні реферату – це посилання на джерела літератури і на авторів. Зверніть на це посилену увагу, і хороша оцінка вам забезпечена.

 

Готову роботу ми дбайливо пакуємо, можливі варіанти: прошивки у картонну папку, розміщення кожного аркушу реферату в окремий файлик або просто скріплення сторінок степлером. Керуємося або вимогами кафедри, або зручністю і читабельністю реферату.

Викладачі при перевірці рефератів іноді роблять позначки – зауваження. Упакувавши реферат у файл, ви позбавите свого керівника задоволення зробити правки на папері, а себе – щастя збагатитися новим знанням про те, як правильно робити

 

Рівень унікальності реферату

 

Відразу відзначимо: реферат не має на увазі унікальності. Взагалі. Ми не орієнтуємося на написання авторського тексту, а лише аналізуємо чужі думки. Унікальність реферату буде лише у вступі та висновках. Це стосується і реферату школяра, і реферату аспіранта. Різниця лише в глибині і всебічності аналізу, який повинен відповідати рівню учня.

 

Тут ми говоримо про звичайний навчальний реферат. Є поняття «реферат статті»: це короткий (на 1-2 сторінки) виклад суті публікації, для того, щоб читач не знайомився з усім текстом, а тільки з коротким його описом. Такий вид роботи співзвучний нашому старому доброму реферату тільки за назвою.

 

У рефераті важлива не рідкість, а повнота цитування джерел. Важливо показати ступінь знайомства автора з актуальним станом досліджуваної ним тематики, здатність використовувати в роботі результати досліджень авторитетних авторів і грамотне жонглювання встановленими науковими фактами. Це показує рівень володіння автором знаннями з досліджуваного питання.

 

Таким чином, реферат – це навчальна робота, покликана структурувати знання студента за підсумками певного періоду навчання; форма звітності про досягнуті знання і успіхи з предмету. У рефераті найбільше цінується не рідкість, а послідовність і логіка викладу, відображена у навичках аналізу літератури.

Рейтинг Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (3 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *